مد و فشن

همه چیز در مورد پارچه یاخما

پارچه یاخما

زادگاه پارچه یاخما کشور ترکیه است. صنعت نساجی ترکیه قرن‌هاست که به صورت قدرتمند مشغول به فعالیت است و بازارهای جهانی را با عرضه پوشاک و پارچه‌های با کیفیت خود؛ متحول کرده است.

در بافت یاخما از پارچه ارگانزا استفاده شده است که کمی بافت آن را متفاوت می‌کند.

ارگانزا نوعی پارچه سبک با تاروپود صاف است. این نوع پارچه، نوعی حریر است؛ بدین معنی است که با چگالی بسیار کمی بافته شده است. در نتیجه پارچه‌ای شفاف و نسبتاً بی‌دوام می‌باشد. به دلیل شفافیت و قابلیت تنفس، پارچه ارگانزا معمولاً برای دوختن بخشی‌هایی از پوشاک با پوشش ضخیم‌تر و گاهی نیز دوختن منسوجات خانگی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارگانزا پارچه‌ای ساده است. در این نوع پارچه، اندازه نخ‌های تاروپود که به صورت متضاد در بافت پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرند، به یک اندازه هستند و در هر اینچ تعداد آن‌ها یکسان است. از آنجایی که ارگانزا بسیار سبک می‌باشد، کیفیت آن، از طریق شمارش تعداد سوراخ‌ها در هر اینچ به جای تعداد رشته‌ها تعیین می‌گردد. برای اندازه‌گیری این مقیاس، تعداد سوراخ‌ها در هر اینچ مربع از این پارچه شمرده می‌شود . هرچه تعداد این سوراخ‌ها بیشتر باشد، کیفیت پارچه ارگانزا بهتر خواهد بود.

در گذشته، ارگانزا به صورت انحصاری از ابریشم ساخته می‌شد. اگرچه ظهور فیبرهای کاملاً مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر، باعث شده تا در ساخت این نوع پارچه بتوان از سایر مواد نیز استفاده کرد. در دوران قرون وسطی، غربی‌ها، کلمه “ارگانگ” را با تغییرات مختلف منطقه‌ای به کلمه “ارگانزا” اصلاح کردند. قرن‌هاست که از ارگانزا برای دوخت لباس عروس، لباس مجلسی و کاربردهای دیگری که در آن نیاز به پارچه‌ای سبک و نیمه شفاف است، در غرب استفاده می‌شود.

از پارچه ارگانزا برای لباس‌های گوناگون استفاده می‌گردد و معمولاً به عنوان زیر دامنی و لباس‌های مخصوص رقص به کار گرفته می‌شود. فراتر از دنیای پوشاک، این نوع پارچه می‌تواند در دوخت پرده، شیلد آباژور یا سایر وسایل تزیینی مورد استفاده قرار بگیرد.

از آنجایی که ارگانزا پارچه‌ای سبک و نازک است، بسیار حساس بوده و زود آسیب می‌بیند. بسیار مراقب باشید تا این پارچه به جایی گیر نکند و مطمئن شوید که در نگهداری آن از پوشش‌های محافظتی مانند پارچه موسلین استفاده شود.

به دلیل ماهیت بسیار ظریف این پارچه، پارچه‌های ارگانزا را نمی‌توان با ماشین لباسشویی شست. بلکه می‌بایست این نوع پارچه را با دست شست که بسیاری ترجیح می‌دهند که این کار را به خشکشویی، بسپارند.

و اما یاخما ارگانزا…

در بافت پارچه یاخما، ارگانزا استفاده شده است که به همین دلیل وزن زیادی ندارد و پارچه سبکی است. لطافت یاخما ارگانزا به حدی است که بسیاری اشتباهاً فکر می‌کنند که پارچه حریر، دانته یا تور است. نازکی و حریری شکل بودن پارچه سبب شده تا طرح‌های برجسته و درخشان بر روی پارچه یاخما حک شود. یاخما معمولاً به عنوان روی لباس استفاده می‌شود زیرا حالت تزئینی دارد (مانند پارچه گیپور) و زیر آن حتماً باید آستری دوخته شود.

پارچه یاخما را می‌توان پارچه تابستانی هم نامید. زیرا بافت لطیف آن کاملاً مناسب مانتوها و لباس‌های تابستانی است. به این نکته هم توجه داشته باشید که این پارچه بافتی نازک دارد و پارچه زیرینی که برای آن در نظر می‌گیرید نیز بهتر است نازک باشد تا طرح‌های حک شده یاخما خود را به خوبی نشان دهد.

از ویژگی‌های پارچه یاخما می‌توان به خنکی، لطیفی، سبکی و کش‌دار نبودن آن اشاره کرد. در واقع می‌توان گفت بافت یاخما شبیه به پارچه حریر خشک است. به همین خاطر حتماً مدل‌های مدنظر خود را برای دوخت لباس یا مانتو، مطابق با بافت این پارچه انتخاب کنید تا زیبایی خود را نشان دهد.

دوخت لباس مجلسی با پارچه یاخما

طرح‌های خیره‌کننده یاخما، پای ثابت تمام مدل‌های لباس‌های مجلسی است.

به‌ویژه بانوان جوان، تمایل زیادی به دوخت لباس مجلسی با پارچه یاخما دارند. زیرا طرح‌های آن بسیار جذاب و گیرا است.

پارچه مجلسی خود را می‌توانید ترکیبی کار کنید تا زیباتر شود. یعنی هم از یاخما استفاده کنید و هم پارچه‌های دیگر که در کنار یاخما زیبایی بیشتری داشته باشد. به‌طور مثال:

  • پارچه مجلسی یاخما طرح دار بگیرید و آستری آن را از جنس ساتن یا کرپ ساده انتخاب کنید. ترجیحاً ترکیب رنگی آن‌ها مشابه باشد.
  • لباس مجلسی خود را دو یا چند رنگ متضاد بدوزید. رنگ آستر و یاخما چند درجه با یکدیگر فرق داشته باشند که در کنار هم ترکیب زیبایی را خلق می‌کنند.
  • خانم‌های بسیاری پارچه یاخما را یا فقط در بالا تنه، یا دامن و یا حتی به‌عنوان یراق در قسمت یقه و آستین استفاده می‌کنند.

یاخما گل برجسته؛ محبوب‌ترین نوع پارچه یاخما

پارچه یاخما دارای انواع گوناگونی همچون توپ‌توپی، کندویی، پر طاوسی، ستاره‌ای، راه‌راه، چهارخانه، توری، گل برجسته و غیره است که در میان انواع متنوع یاخما، گل برجسته محبوبیت بیشتری نسبت به سایرین دارد.

یاخما گل برجسته به تنهایی شامل طیف وسیعی از طرح‌ها است که مناسب انواع لباس مجلسی و مانتویی می‌باشد. طرح‌های آن برای دوخت انواع مانتو تابستانی بسیار کاربرد دارد.

تنوع طرح و رنگ‌های یاخما گل برجسته به حدی است که بسیاری علاوه بر البسه برای استفاده وسایل خانه نیز از آن بهره می‌گیرند. به‌طور مثال می‌توانید پرده اتاق‌خواب‌های خود را با یاخما مزین کنید و یا رومیزی خود را با پارچه یاخما بدوزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *